Tüm

Hosting mi, Sunucu (Server) Mu?

Bir web sitesine sahip olmak artık karmaşık ve aşırı pahalı bir süreç değil. Joomla ve WordPress gibi ücretsiz CMS platformlarının yanı sıra, .com vb. bir uzantıya sahip bir alan adını ve paylaşımlı bir hosting planını satın almanız oldukça düşük maliyetli.

Tabii, gerçekten iyi bir alan adı ve iyi bir hosting hizmetine sahip olmak istiyorsanız, yukarıda bahsettiğimiz düşük maliyetler bir tık artabilir ve bu süreçte farklı web hosting türleri kafanızı karıştırabilir.

Bu süreçte web siteniz için doğru web barındırıcısını bulmak kolay değildir. Web hosting türleri ile ilgili dikkate alınması gereken birçok faktör vardır. Bu temel farklılıklardan bazıları: Depolama alanı, güvenilik, kontrol, teknik destek, web sitesi ve sunucu hızıdır.

Tüm bu kafa karışıklığında size yardımcı olmak için, bu yazıda Paylaşımlı Hosting ve Sanal Sunuculararasındaki farkları size ayrıntılı olarak anlatacağız.

Hazır mısınız? O halde başlayalım.

Paylaşımlı Hosting Nedir?

Paylaşımlı hosting tam olarak göründüğü gibidir. Paylaşımlı bir hosting planıyla, siteniz bir dizi başka web sitesiyle aynı sunucuda bulunur.

Peki kaç tane site ile bu sunucuyu paylaşıyorum, diye sorarsanız, bu hosting sağlayıcınıza bağlıdır. Ancak, bir sitenin yüzlerce hatta binlerce başka siteyle aynı sunucuyu kullanması olasılıklar arasındadır.

Fakat paylaşımlı hosting, web sitesi barındırma çözümlerinin en ucuzudur, fakat sağlayıcılar arasındaki kalite büyük ölçüde farklılık gösterebilir.

Paylaşımlı Hosting Avantajları Nelerdir?

Hangi web hosting sağlayıcısının seçileceğine karar verirken fiyat, genellikle önemli bir faktördür. Paylaşımlı hosting, özel sanal sunuculardan yani VPS hosting’den daha ucuzdur ve yönetimi hosting sağlayıcısı tarafından gerçekleştirildiğinden, hizmeti çalıştırmak için üst düzey teknik bilgiye ihtiyacınız yoktur. Paylaşımlı hosting, kullanıcılarının web sitelerini zahmetsizce yapılandırmaları için kullanımı kolay, web tabanlı kontrol panelleri sağlar. Tüm süreç, kullanıcıların web site yüklemelerini, e-posta hesapları oluşturmalarını ve veritabanları eklemelerini kolaylaştırır. Daha küçük boyutlu bir web sitesini barındırmak için neredeyse her zaman tercih edilen yöntemdir.

Paylaşımlı Hosting Dezavantajları Nelerdir?

Paylaşımlı hosting’desunucuyu birçok tarafla paylaşmak en büyük dezavantajıdır. Sunucu sabit disk alanı, CPU hızı ve RAM gibi kaynaklara sahip bir bilgisayardır ve bu kaynaklar sonsuz değildir. Tıpkı aynı anda çok fazla program çalıştırdığınızda dizüstü bilgisayarınızın yavaşlaması gibi, bu makineler de yapacak çok şeyleri olduğunda yavaşlar.

Paylaşımlı bir ana bilgisayardaki tüm web siteleri sunucunun kaynaklarına talepte bulunduğunda, bunlardan biri artan trafik veya hatalı kod nedeniyle tüm işlem gücünü kullanıyorsa, sizin web sitenizde sorunlarla karşılaşabilir. Bu, aynı sunucuyu paylaşan diğer herkesin kesinti süresi (yani web sitenize erişilememesine) veya yükleme hızının düşmesine neden olur.

Bu, “kötü komşu etkisi” olarak adlandırılan bir olgudur ve paylaşımlı hostingi web barındırma türlerinin en sorunlu olanı yapar. Birçok ana bilgisayar bu senaryodan kaçınmaya çalışsa da, bu aldığınız bir risktir.

Paylaşımlı Hosting Kimler İçin Uygundur?

Paylaşımlı hosting kullanmak iyi bir fikir mi? Maliyet açısından düşünüldüğünde, bu soruya ‘Evet’ cevabı verebiliriz. Çünkü paylaşımlı hosting çok fazla trafik almayan konut siteleri, statik broşür siteleri, geliştirme ve test siteleri, kişisel siteler veya çalışma süresinin büyük bir sıkıntı olmadığı diğer web siteleri için harika olabilir.

Çok kısıtlı bir bütçeniz varsa, paylaşımlı barındırma harika bir seçenektir.

Sanal Özel Sunucu (VPS) Nedir?

VPS, Sanal Özel Sunucu anlamına gelir. Diğer hosting türleri arasında en dengeli olanıdır. Bir VPS sunucusu hala paylaşılan bir ortamdır, ancak kurulum şekli çok farklıdır.

VPS’deki tüm siteler tek bir fiziksel sunucuyu paylaşırken, VPS bünyesinde birden çok ayrı sanal makineyi barındırır. Bu, paylaşımlı barındırma ile kendi özel sunucunuzu alma arasında kaldığınızda, sizin için iyi bir seçenek olabilir.

Sanal Özel Sunucu (VPS) Avantajları Nelerdir?

VPS, paylaşımlı hosting’den çok daha güvenilir ve kararlıdır. Her şeyden önce, genellikle sunucu başına 10-20 web sitesiyle sınırlıdır. Bu, sunucuya olan talebi kendi içinde azaltır. Tüm kaynaklar eşit olarak bölünür ve hiçbir web sitesinin miktarını aşmasına izin verilmez. Size atanan sınıra ulaştığınızda, siteniz kapanabilir ancak diğer web siteleri sabit kalır.

VPS sunucularının bir diğer büyük yararı, daha fazla esneklik sağlaması ve ortamınızı özelleştirmenize izin vermesidir. Paylaşımlı ana makinelerde bu mümkün değildir. Fakat hesabınız bir sanal makine içerisinde bulunduğunda, başkalarını etkilemeden değişiklik yapabilirsiniz.

Son olarak, VPS ölçeklenebilirdir. Sunucudaki mevcut kaynakların belirli bir yüzdesini alan bir sanal makine çalıştırdığınız için, sizin için mevcut olanı artırmak sorun olmaz. Sitelerinin büyümesini ve gelişmesini bekleyen işletme sahipleri için büyük bir rahatlıktır.

Sanal Özel Sunucu (VPS) Dezavantajları Nelerdir?

VPS için çok fazla dezavantaj yoktur. En büyük dezavantaj, tahmin edebileceğiniz gibi maliyettir. VPS daha pahalı bir hizmettir. Dolayısıyla, kısıtlı bir bütçeniz varsa, VPS sizin için uygun bir çözüm değildir.

VPS hosting ile ilgili ikinci bir husus, daha fazla konfigürasyon gücünün daha fazla sorumluluk getirmesidir. Ne yaptığınızı bilmiyorsanız, önemli dosyaları veya yazılımları bilmeden kaldırmanız mümkündür. Yani, bundan gerçekten yararlanmak için teknik bilgi sahibi olmanız gerekir.

Sanal Özel Sunucu (VPS) Kimler İçin Uygundur?

VPS daha pahalı olsa da, genellikle herhangi bir paylaşımlı barındırma çözümünden çok daha iyidir.

Web sitenizde yeterli trafik yoksa VPS kullanmayabilirsiniz, fakat yeterli miktarda trafik almaya başladığınızda hemen harekete geçmenizde fayda var.

Hosting Mi Sunucu Mu Sizin İçin Daha Uygun?

Bir hosting planı seçmek oldukça zor olabilir ve üzerinde çok düşünmeyi gerektirir. Fakat ilk adım, kullanabileceğiniz farklı hosting türlerini anlamaktır. Umarız yukarıda size bu konuda yeterince bilgi vermişizdir.

İlk defa bir web sitesi açıyorsanız (örneğin, ilk blogunuzu / sitenizi oluştururken), paylaşımlı hostingkullanmak sizin için kesinlikle sorun değildir. Çünkü daha sonra daha güçlü bir çözüme geçebilirsiniz. Fakat sitenizin paylaşımlı hostingin karşılayamayacağı ihtiyaçları olduğunu zaten biliyorsanız, en baştan diğer seçeneklere bakmanız gerekir.

Bir yanıt yazın