Tüm

Web Sitesinin Güvenilirliği Nasıl Artırılır?

Web sitelerinin güvenilirliğini sağlayan ve artıran özellikler, web sitelerinin faaliyet alanlarına ve işledikleri kişisel verilere paralel olarak değişkenlik göstermekle birlikte, bazı temel yöntem ve özellikler, aşağıdaki gibidir:

 • Bir web sitesinin ziyaretçilerinin güvenini kazanmasında ilk adım, web sitesinin ziyaretçileri ile ilk intibası olan URL ve HTTPS’lerinin güvenilir olmasıdır. Asma kilit sembolü bulunmayan URL’ler, ziyaretçiler tarafından web sitesinin ilk etapta terk edilmesine sebep olmaktadır.
 • İkinci husus ise görüntü kalitesi olup; düşük görüntü kalitesi direkt olarak ziyaretçilerde sahte, kalitesiz ve güvenilir olmayan içerik izlenimi uyandırmaktadır. Bu sebeple web sitelerinin yüksek kalitesi görüntüler içermesi son derece önemlidir.
 • Teknik terimler ve sektörel jargonlar, ziyaretçilerinin kafasını karıştırmakta, günlük konuşma dili ise profesyonel bir imajdan uzaklaştırmaktadır. Ziyaretçilerinin güvenini kazanmak için bu konuda dengenin sağlanmasının yanında, farklı ülkelerde faaliyet gösterebilmek adına farklı dillere de kolayca tercüme edilecek kelimelerin tercih edilmesi, büyük önem arz etmektedir.
 • Tutarlılık, markalaşma ve güvenilirlik konularında şüphesiz büyük önem taşımaktadır. Web sitesi içeriklerini oluştururken kullanılan dil ve üslup, yazı ve görüntü stili, tema ve mesajlar farklılık gösterirse, ziyaretçilerin de güveni sarsılacaktır.
 • Web sitelerinin, geçmişte kendilerinden beklenen hizmeti layığı ile yerine getirdiklerine ilişkin, Trustpilot ve Google Reviews gibi üçüncü taraf sitelerin incelemelerini referans olarak bünyelerinde barındırmaları, ziyaretlerinde güven oluşturmalarında önemli bir rol oynar.
 • Aynı şekilde geçmişte alınan sertifika, ödül ve logoların da sergilenmesi, ziyaretçilerin gözünde güven oluşturacaktır.
 • Web sitelerinin zaman zaman hizmetlerinde yetersiz kalması veya başarısız olması son derece doğaldır. Ancak bu durumu fırsata çevirerek eksikliklerin kabul edilmesi, ziyaretçilerde güven uyandırılmasına yardımcı olacaktır.
 • Araştırmalar web sitelerinde, tanıtımdan ziyade kullanıcıları bilgilendiren içeriklerin daha fazla ilgi çektiğini göstermektedir. Faydalı içerikler oluşturmak, ziyaretçilerin ilgisini çekmenin yanında güvenlerini de kazandırır.
 • Web sitesinin ya da site içerisindeki bir takım içeriklerin hedef kitlesinin belirlenmesi ve bu kitleye yönelik kişiselleştirilmiş içerikler oluşturulması, hedef kitlesini oluşturan ziyaretçilerin güven duymasını sağlar.
 • Ziyaretçilerin kimliklerine ya da tercihlerine göre kişiselleştirilmiş bir yaklaşım izlenmesi, bir takım ziyaretçilere ürkütücü gelse de, çoğunluk ilişki kurdukları web sitelerine güven duymak konusunda daha eğilimlidir.
 • Web sitesinin boyutu ne olursa olsun, ekip üyelerini ziyaretçilere tanıtmak her zaman iyi bir fikirdir. Yapılan araştırmalar insanların, hakkında bilgi sahibi oldukları ve yüzlerini gördükleri kişilere daha kolay güvendiklerini ortaya koymaktadır. Ayrıca kadronun yanında, iletişim, konum, blog, hizmetler, tanıtım vb. Bilgi içerikleri çoğaldığı ölçüde, ziyaretçilerin güveni de artar.
 • Web sitesinin tasarımının da, modern, karmaşık olmayan, açık, net, basit ve anlaşılır, güven uyandıracak nitelikte olması önemlidir.
 • Sosyal medyanın aktif kullanılması da web siteleri için reklamın yanında, güven oluşturmanın yollarından biridir.
 • Güncel olmayan bir web sitesi, daha ilk bakışta terk edilmişlik hissi uyandırarak web sitesinin hizmetinin sona ermekte olduğu ya da çoktan sona verdiği zannı yaratacak ve ziyaretçilerin güvenini kıracaktır. Sadece arama motorunda avantaj kazanılması için değil, web sitesinin ucunda canlı insanlar olduğu hissinin de uyandırılması için mümkünse haftada bir, en az ayda bir yeni içerikler oluşturulmalı ve web sitesi güncellenmelidir.
 • 404 sayfası, kaldırılan ancak yine de ziyaretçiler tarafından bulunan sayfaların yerini alır ve bu sayfa ile karşılaşmak, ziyaretçilerin güvenini zedeler. Bir bağlantı denetleyicisi yardımı ile bu sayfaların ortadan kaldırılması, ziyaretçilerin vakitlerini boşa harcamalarının önüne geçecek ve güvenlerinin tehlikeye düşmesini önleyecektir.
 • Reklamlar, hayatın her alanında olduğu gibi web sitelerinde de yeralmakta ve dijital iletişimde büyük rol oynamaktadır. Reklamlar, hem web sitesi sahibi işletmeler hem de ziyaretçiler için bir gerekliliktir. Ancak kötüye kullanımın önüne geçmek ve ziyaretçilerin güvenini kaybetmemek için web siteleri, reklam sayısını sınırlamalı ve içeriğe zarar vererek ziyaretçileri bunaltmaktan kaçınmalıdır. Hem birinci hem üçüncü taraf reklamlarının minimumda tutulması güvenilirlik açısından son derece önemlidir.
 • Kullanıcıların kafalarında, ziyaret etmekte oldukları web sitelerinin içeriklerine ilişkin soru işaretleri oluşması son derece doğal ve web sitesine ilginin bir sonucu olması dolayısıyla da son derece faydalıdır. Ziyaretçilerin iletişime geçmelerinin arama, sohbet vb. çeşitli yöntemler ile sağlanması, web sitesinin güvenilirliğini artırır.
 • Başta kişisel verilerin işlenmesi ve korunmasına ilişkin bilgiler olmak üzere, ziyaretçilere bilgilendirme metinleri sunmak ve şeffaflık, güvenilirliğin vazgeçilmez bir unsurudur. Ayrıca şayet bir e-ticaret web sitesi söz konusuysa, ilgili sayfalara ödeme logolarının ve diğer güvenli ödeme akreditasyonlarının eklenmesi, web sitesine güveni artırır.
 • Google, mobil ziyaretçilerin % 53’ünün, sitenin yüklenmesi iki saniyeden uzun sürerse siteden ayrıldığını öne sürmektedir. Durum masaüstü için de aynı. Web sitesinin hızını artırılması, hem ziyaretçilerin hayal kırıklığına uğramalarının önüne geçilerek güvenlerinin kazanılması, hem de ziyaretçilerin içeriğe daha ulaşmadan web sitesini terk etmelerinin önüne geçilmesi için büyük önem arz etmektedir.

Yazar: Av. Dilruba Erkan

Bir yanıt yazın