Tüm

IOS İşletim Sistemi Nedir?

İşletim sistemi (OS), bir cihazın donanımını yöneten, kurulu diğer yazılımlara hizmet sağlayan ve kullanıcıya etkileşimde bulunabileceği bir arayüz sunan sistem yazılımıdır. Örneğin Windows, ev ve profesyonel kullanım için popüler olan ve çeşitli masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarda çalışan Microsoft işletim sistemidir. Mobil işletim sistemi, tabletler ve akıllı telefonlar gibi mobil cihazlar için basit bir işletim sistemidir.

iOS, Mac’in mobil işletim sistemidir ve orijinal olarak bir UNIX varyantı olan Mac bilgisayar işletim sistemine dayanmaktadır. Diğer iyi bilinen mobil işletim sistemi (OS) Android’dir, ancak Amazon Fire OS (Android tabanlı) ve Chrome OS gibi daha az bilinen mobil işletim sistemleri vardır.

iOS, katı API’leri ve platformda kullanılabilecek uygulamaların yönetimi sayesinde güvenlik açısından oldukça kabul görmektedir. Kullanıcılar ve geliştiriciler, güvenlik açıklarını düzeltmenin yanı sıra deneyimi iyileştirmek ve iyileştirmek için düzenli küçük güncellemeler bekleyebilirler. Büyük sürümler   ( iOS 12 yükseltmesinden iOS 13′ e geçiş gibi) yılda bir kez gerçekleşir ve önemli özellik güncellemeleri taşır.

Apple’ın iOS’u, Safari web tarayıcısı ve ses akışı için Apple Music gibi Apple tarafından üretilen bir yazılım olan bir dizi varsayılan Apple uygulamasıyla önceden yüklenmiş olarak gelir.

Mac masaüstü ve dizüstü bilgisayarlar için işletim sistemi MacOS olarak adlandırılır. Windows işletim sistemlerinden farklı olarak, yalnızca Apple markalı cihazlarda yerel olarak çalışır. Apple TV’ler için tvOS, Apple Watch’lar için watchOS.

Bir yanıt yazın