Tüm

Dijital Dönüşümün İşletmelere Faydaları

Bilim kurgu filmlerindekinin aksine, yapay zekâ günümüzde işletmeler için çok önemli ve faydalı işlere imza atıyor. Birçok görevi insan gücüne ihtiyaç duymadan gerçekleştiren yapay zekâ; iş akış süreçlerini, raporlamaları, veri analizlerini, algoritmalar oluşturmayı, güvenlik ve onay süreçlerini kendi başına gerçekleştirebiliyor. Yapay zekâ uygulamalarının bir diğer avantajı ise, öğrenebilme yetenekleridir. Bu sayede, değişen şartlara göre hareket edebilme imkanına sahip olabilmektedirler.

Yapay zekâ ile her gün karşılaştığımız yerlerden biri, web sitelerinde karşımıza çıkan reklamlardır. Daha önce gezdiğimiz web sitelerine, incelediğimiz ürünlere ya da hizmetlere ait verileri analiz eden yapay zekâ uygulamaları, bizim ilgi alanlarımızı belirleyip, bu ilgi alanlarına uygun olan reklamları karşımıza çıkarmaktadır. Yapay zekanın bu kullanım şekli özellikle dijital reklam ajansları ve e-ticaret siteleri tarafından değerlendirilmektedir.

Günümüzde, teknolojinin ulaştığı noktaya baktığımızda fiziki ortamda yapılamayacak birçok işi yapabilme kapasitesine sahip olduğunu görebiliyoruz. Dijitalleşme sayesinde, normalde çok büyük bütçe, zaman ya da iş gücü gerektirecek işleri çok daha düşük maliyetle ve kısa zamanda yapabilme imkânı ortaya çıkmıştır. Bu duruma örnek olarak, herhangi bir e-ticaret sitesini ya da uygulamasını gösterebiliriz. Bir işletme, her şehirde mağaza sahibi olmanın getireceği maliyete katlanmak yerine, çok daha düşük maliyetle ve sadece bir web sitesi ile internet bağlantısı olan her akıllı cihaza mağaza açmış olmakta, 7 gün 24 saat kesintisiz satış yapabilmektedir.

Dijitalleşmenin işletmelere sağladığı bir diğer fayda, esnek çalışma ortamına geçişi kolaylaştırmasıdır. Teknoloji sayesinde, ofis ortamında yapılabilen işlerin neredeyse tamamını ofis dışından yapmak mümkün olduğundan ve esnek çalışma sisteminin çalışanların motivasyonuna olumlu katkı sağlamasından dolayı, dijitalleşmeye önem veren birçok firma esnek çalışma sistemine sıcak bakmakta ve bu yöntemi kullanmaktadır. Dijitalleşme sayesinde esnek çalışma yöntemine geçmenin işletmelere sağladığı bir diğer fayda ise, maliyetlerin azalmasıdır. Büyük oranda esnek çalışma sistemine geçmiş olan bir işletme daha küçük bir iş yerinde, daha düşük ulaşım, yemek ve iş yeri giderleri ile çalışma imkânına kavuşur.

Teknolojinin gelişmesi ve dijitalleşme sayesinde Whatsapp, Skype ya da e-posta hizmeti veren uygulamaları kullanarak; her an, herkesle, yurt içi ya da yurt dışı ve neredeyse ücretsiz iletişim kurma imkânı doğdu. Bu durum sadece bireyler için değil, aynı zamanda işletmeler için de iletişimin kolaylaşmasına ve ucuzlamasına neden oldu. İletişim araçlarındaki gelişmeler sayesinde müşteriler ile işletmeler; işletme yönetimi ile çalışanlar arasında hızlı ve kolay bir şekilde bilgi aktarımı gerçekleştirilebilmekte, çalışanlardan ve müşterilerden anlık olarak geri bildirim alınabilmektedir.

Bir yanıt yazın